THY, Rolls Royce ve Airbus ile anlaşma yaptı: Türk firmaları için 20 milyar dolarlık iş kapısı açılıyor

Airline Haber’in yazısına göre, anlaşma kapsamında İngiliz motor şirketi Rolls Royce ile filosundaki Airbus A350 uçaklarının motor bakım hizmeti ve yedek motor temini konusunda iş birliği yapacak olan THY, Türkiye’nin küresel sivil havacılık sektöründeki konumunu güçlendirmeyi hedefliyor. Anlaşmanın 28 Nisan’da İstanbul’da yapılacak törenle imzalanacağı belirtilirken, THY’nin 30 Türk firmasını da bu anlaşmanın içine dahil ettiği ifade edildi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, yapılan anlaşmanın önemine dikkat çekerek, üretimin Türkiye’ye getirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Anlaşma kapsamında Türkiye ve İngiltere’nin Ticaret, Sanayi ve Teknoloji ile Hazine ve Maliye Bakanları’nın katılımıyla bir imza töreni düzenleneceği belirtildi. Ayrıca, THY’nin Airbus ve Rolls Royce arasında üçlü bir komite kuracağı ve bu komitenin anlaşmanın üretim sahalarına yansımasını takip edeceği ifade edildi.

THY’nin 2023 bilançosunu açıkladığı basın toplantısında konuşan Ahmet Bolat, Türk sivil havacılık sanayisinin başarılarına vurgu yaparak, Türk firmalarının daha çok parça üreteceğini ve küresel havacılık sanayii pastasındaki payı artırmayı hedeflediklerini belirtti. Bolat, THY’nin 2023 yılında 46 uçak teslim aldığını ve filosundaki uçak sayısının 449’a çıktığını açıkladı. Gelecek hedeflerine değinen Bolat, 2033 yılında 800 uçağı aşan bir filoya sahip olmayı hedeflediklerini ifade etti.

THY’nin 2023 yılında elde ettiği esas faaliyet karının 2,9 milyar dolar olduğunu belirten Bolat, şirketin toplam karının ise 6 milyar doları bulduğunu açıkladı. Ayrıca, THY’nin Türkiye’ye 16,3 milyar dolarlık ihracat geliri kazandırdığı ve Türkiye ekonomisine 8,1 milyar dolarlık net döviz katkısı sağladığı ifade edildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir